ai360.pl logo
Szukaj

Blog

Muzeum narodowe: „Różne spojrzenia”
Muzeum narodowe: „Różne spojrzenia”
Muzeum narodowe: „Różne spojrzenia”
Muzeum narodowe: „Różne spojrzenia”
Muzeum narodowe: „Różne spojrzenia”

Muzeum narodowe: „Różne spojrzenia”

„Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii.” to kolejny wystawa prezentowana w Warszawskim Muzeum Narodowym, która doczekała się wirtualnego spaceru.

Na wystawie prezentowane są obrazy XVII-wiecznych mistrzów holenderskich i flamandzkich, pochodzące z kolekcji Towarzystwa Ubezpieczeniowego ERGO Hestia. Jest to jedyna w Polsce korporacyjna kolekcja dzieł sztuki dawnej, po raz pierwszy udostępniona publiczności. Ekspozycję uzupełniają wybrane dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pokazane zostały 52 obrazy, takich artystów jak Salomon van Ruysdael, David Teniers młodszy, Jan Porcellis, Gabriel Metsu, Jan Breughel młodszy.

„Różne spojrzenia” to opowieść o narodzinach i rozwoju sztuki holenderskiej XVII wieku, w kontekście rozwijającej się równolegle sztuki flamandzkiej. W ramach wystawy zaproponowano podział na siedem sekcji („spojrzeń”), mających ułatwić odkrywanie bogactwa znaczeń oferowanych przez malarstwo XVII-wieczne. Pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe przedstawiono w kontekście politycznych, ekonomicznych oraz artystycznych przemian epoki. Propozycje te nie są jednak arbitralne – organizatorzy zapraszają widzów do konstruowania własnych perspektyw pozwalających lepiej zrozumieć niezwykły świat sztuki dawnej.

Różne spojrzenia to jednocześnie kolejny (po wystawie Polska. Siła obrazu) panoramiczny projekt będący owocem współpracy z firmą e-panoramy.pl. Tym razem Muzeum Narodowe zrezygnowało ze stworzenia dodatkowej prezentacji 3D i skupiło się wyłącznie na materiale fotograficznym, co tylko utrzymuje nas w przekonaniu, że stare poczciwe spacery wirtualne oparte na wysokiej jakości zdjęciach sferycznych mają się całkiem dobrze i z powodzeniem mogą konkurować z nowszymi technologiami.

Nowością w porównaniu do poprzedniej prezentacji jest jednak dodanie modelu 3D wykorzystującego ten sam silnik jaki używany do prezentacji samych panoram. Można wyświetlać go jako perspektywistyczny rzut z góry, ale umożliwia on także odbycie pseudorealistycznej "przechadzki" po ekspozycji. Z jakim efektem? Sprawdźcie sami.

Zobacz projekt

Etykiety

Masz pytania?

Nic nie zastąpi rzeczowej rozmowy. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie. Zapraszamy do kontaktu za pomocą poczty elektronicznej lub telefonicznego.