Wirtualny spacer po wystawie „Polska. Siła obrazu”
Wyjątkowym projektem cyfrowym Muzeum Narodowe w Warszawie i Huawei Polska inaugurują współpracę technologiczną. Od 5 listopada na stronie internetowej Muzeum dostępny jest wirtualny spacer po wystawie czasowej „Polska. Siła obrazu”. W jego powstaniu i my mieliśmy swój skromny udział.
Wspólnie z Polska Huawei otworzyliśmy wystawę +Polska. Siła obrazu+ w Internecie. W ramach wirtualnego spaceru zobaczycie ekspozycję w technologii 2D i 3D w dowolnym miejscu i czasie. Obrazom towarzyszą opisy i komentarz lektora - podało w czwartek na Twitterze Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW).
Rola nowoczesnych technologii w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego jest nieoceniona, dlatego warto w nie inwestować. Przekonujemy się o tym zwłaszcza w trudnym czasie pandemii, gdy zapadają decyzje o zamykaniu dla zwiedzających kolejnych muzeów. Innowacyjne rozwiązania cyfrowe stwarzają dziś zupełnie nowe możliwości kontaktu z naszą publicznością.
Na ekspozycji w MNW prezentowane są dzieła najwybitniejszych polskich artystów XIX w., m.in.: Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera, Józefa Simmlera, Juliana Fałata.
Prezentacja dostępna jest w 2 wersjach: podstawowej opartej na fotografiach sferycznych wykonanych cyfrową lustrzanką oraz rozszerzonej w formie wizualizacji 3D (bazującej na silniku UNITY). Niewielu jednak wie, że prezentacja dostępna jest także w trzeciej wersji, stworzonej w technologii Matterport. Ta wyjątkowa sytuacja daje możliwość porównania zalet i wad każdego z tych trzech sposobów prezentacji wnetrz muzealnych i nie tylko.
- 5 listopad 2020
- 1393
- Wirtualne spacery